Barokowe Sanktuarium w Świętej Lipce, koncerty organowe

Każdy z nas na pewno z zachwytem podziwia zabytki sakralne, takie jak na przykład Barokowe Sanktuarium w Świętej Lipce. Jednakże jest to miejsce nie tylko szczególnie atrakcyjne dla turystów, którzy ciekawi są tajemniczych miejsc i dawnych budowli, ale także, dla osób które chcą posłuchać koncertów organowych.

Wejście do sanktuarium ozdobione jest barokową bramą z I połowy XVIII wieku. Dalej można zobaczyć wspaniałą fasadę kościoła, która zwieńczona została dwiema wysokimi wieżami, na których można podziwiać zegary powstałe w 1740 roku. W niszach stoją posągi Matki Boskiej, św. Piotra, św. Pawła oraz świętych związanych z zakonem jezuitów, któremu król Zygmunt III Waza przekazał okoliczne tereny. Na dachu krużganków otaczających dziedziniec ustawiono kilkadziesiąt figur proroków ze Starego Testamentu.

Także we wnętrzu czeka nas sporo imponujących elementów, takich jak  złocone filary i balustrady oraz kolorową XVIII-wieczną polichromię. Natomiast w trzypiętrowym ołtarzu głównym z 1714 r. umieszczono obraz Matki Boskiej w srebrnej sukience, który jest kopią wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie, która została namalowana przez Bartłomieja Pensę. Obok ołtarza stoją figury świętych, w górze widać namalowane sceny z życia Maryi. Ambonę z początków XVIII w. zdobią malowidła odwołujące się do Pisma Świętego. Naprzeciwko ambony, w miejscu, gdzie podobno rosła kiedyś święta lipa, można zobaczyć pień lipy ze srebrną figurką Matki Boskiej.

Największą atrakcją świątyni są jednak barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. przez J. Mesengela z Królewca. Najważniejsze uroczystości w tym miejscu odbywają się w święto Nawiedzenia NMP (ostatnia niedziela maja) i 15 sierpnia, w dzień Wniebowzięcia.