Iznota – Dawna Osada Galindów

Iznota to wieś położona wśród lasów Puszczy Piskiej nad jeziorem Bełdany. Przez wioskę przepływa rzeka Krutynia .Okolice Iznoty od V w. p.n.e. do XIII w. n.e. zamieszkiwało plemię Galindów. Przez tereny plemienia Galindów przebiegał szlak, którym przewożono cenne towary i bursztyn na północ i zachód. .

Na półwyspie jeziora Bełdany  mieści się ośrodek turystyczny ( oddalony od bazy noclegowej w Prusinowie o ok. 25 km.), który składa się z hotelu, restauracji i pensjonatu, z wystrojem wnętrz i zagospodarowaniem terenu nawiązującymi do dawnej kultury Galindów.

Nie jest to ścisłe odtworzenie historyczne, lecz twórcze i luźne nawiązanie stylistyczne. Na terenie ośrodka znajdują się: pieczary, termy, lochy demonów (w tym stylistycznie nawiązujące do bursztynu), studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy labirynt Galindów.

Na życzenie turystów inscenizowane są obrzędy oraz zajęcia Galindów, m.in. napady rabunkowe na przejeżdżających autobusem turystów. Droga do ośrodka ozdobiona jest drzewami, “posadzonymi” korzeniami do góry.

Na terenie “osady” znajdują się też różnego typu rzeźby i instalacje stylizowane na epokę Prusów. Każdy miłośnik historii powinien udać się na zwiedzanie tego miejsca.