Mrągowo – Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, Mazurskie Noce Kabaretowe

Mrągowo to miasto (odległe od agroturystyki w Prusinowie o ok. 20 km) znane przede wszystkim z organizacji Pikniku Country, który odbywa się w tym miejscu od 1983 roku. Na Piknik zjeżdża się corocznie około 150 000 turystów w ciągu 3 dni trwania tej imprezy. Zwykle Piknik Country organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia. Co roku na żywo można zobaczyć innych artystów, których w sumie na piknikowej scenie wystąpiło już 500.

Ponadto impreza to odbywa się nad malowniczo położonym jeziorem Czos co tylko zachęca turystów do przybycia w to miejsce, a co bardziej śmiałe osoby mogą wziąć udział w paradzie uczestników Pikniku po ulicach Mrągowa.

Z Piknikiem Country związane jest też Western City – Mrongoville, ponieważ popularność tej imprezy zainspirowała do zbudowania miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu, w którym pobrzmiewa właśnie muzyka country.

Kolejną ciekawą imprezą, a jakiej można wziąć udział jest Festiwal Kultury Kresowej, który podobnie jak Piknik Country trwa 3 dni. W tym czasie można podziwiać występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Oprócz występów można obejrzeć także wystawione prace plastyczne, fotograficzne oraz rękodzieło, wziąć udział w wieczorach poetyckich, czy kiermaszach i przede wszystkim spróbować kresowych potraw. Do Mrągowa na Festiwal zjeżdżają się artyści z Litwy, Białorusi, Łotwy oraz Ukrainy.

Wiele osób zjeżdża też do Mrągowa na Mazurską Noc Kabaretową, podczas której można zobaczyć występy najlepszych polskich grup kabaretowych oraz wykonawców muzyki rozrywkowej. Mazurska Noc Kabaretowa tak jak Piknik Country odbywa się nad jeziorem Czos w nowo wyremontowanym amfiteatrze.