Szlak Krutyni – spływy kajakowe

Dużą atrakcją dla wielu osób przyjeżdżających na Mazury są spływy kajakowe.

Najpopularniejszy na Mazurach, jeden z najpiękniejszych szlaków w Europie prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami) objętych wspólnym mianem rzeki Krutyń.

Długość Szlaku Krutyni wynosi ok.100 km.

Wodowanie kajaków można zacząć w miejscowości Zyndaki  położonej nad Jeziorem Zyndackim ale główny szlak rozpoczyna się w Sorkwitach nad Jeziorem Lampackim  a kończy na Jeziorze Nidzkim w Rucianem Nidzie w pobliżu Leśniczówki Pranie.

Szlak Krutyni jest szeroki i mało uciążliwy a jednocześnie niezwykle malowniczy. Można go przebyć w ciągu 4-8 dni lub przepłynąć wybrany fragment w ciągu kilku godzin. Zapewnia różnorodność i zmienność krajobrazów, miejscami rzeka meandruje wśród podmokłych lasów i łąk. Bieg rozpoczyna na Pojezierzu Mrągowskim a w dużej części prowadzi przez teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który oferuje niezapomniane wrażenia z obcowania z pierwotną dziką przyrodą. Miejscami korony drzew z przeciwległych brzegów pochylają się ku sobie, tworząc zielone sklepienie i wrażenie przepływania w cienistym tunelu, by po chwili po wpłynięciu na otwartą przestrzeń jeziora zobaczyć przelatujące nad głowami czaple i żurawie.

Na 26,5 km szlaku Krutyni, w miejscowości Babięta, oddalonej od naszego gospodarstwa agroturystycznego o ok.5 km. można u zaprzyjaźnionego gospodarza wypożyczyć kajaki w których można spędzić miło i czynnie czas na świeżym powietrzu podziwiając okoliczne krajobrazy.